SPM7054VC-4R7M-D
DigiKey Part Number
445-SPM7054VC-4R7M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM7054VC-4R7M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM7054VC-4R7M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM7054VC-4R7M-D
Description
FIXED IND 4.7UH 7.8A 19.4 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 7.8 A 19.4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
11.7A
DC Resistance (DCR)
19.4mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)