SPM7054VC-2R2M-D
DigiKey Part Number
445-SPM7054VC-2R2M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM7054VC-2R2M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM7054VC-2R2M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM7054VC-2R2M-D
Description
FIXED IND 2.2UH 12A 8.5 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12 A 8.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM7054VC-2R2M-D Models
DC Resistance (DCR)
8.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance
Supplier Device Package
7054
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current - Saturation (Isat)
19.7A