SPM4012T-1R0M-LR
DigiKey Part Number
445-174459-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174459-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174459-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM4012T-1R0M-LR
Description
FIXED IND 1UH 4.7A 36.3 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.7 A 36.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM4012T-1R0M-LR Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
36.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)