SPM3020T-2R2M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 1.051
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 90mOhm Max Nonstandard
SPM3020T-2R2M
DigiKey Part Number
445-172360-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM3020T-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 90 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SPM3020T-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.9A
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)