SPM10065VC-6R8M-D
DigiKey Part Number
445-SPM10065VC-6R8M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM10065VC-6R8M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM10065VC-6R8M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM10065VC-6R8M-D
Description
FIXED IND 6.8UH 10.4A 14.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 10.4 A 14.1mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SPM10065VC-6R8M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
16.8A
DC Resistance (DCR)
14.1mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.413" L x 0.394" W (10.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)