SLF7028T-470MR54-PF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 111.016
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 186
Bourns Inc.
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 540 mA 340mOhm Nonstandard
SLF6045T Series
SLF7028T-470MR54-PF
DigiKey Part Number
SLF7028T470MR54PF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLF7028T-470MR54-PF
Description
FIXED IND 47UH 540MA 340 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SLF7028T-470MR54-PF Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
340mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)