SLF6028T-6R8M1R5-PF
DigiKey Part Number
445-1997-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1997-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1997-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLF6028T-6R8M1R5-PF
Description
FIXED IND 6.8UH 2.2A 42.5 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 42.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLF6028T-6R8M1R5-PF Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
42.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)