SL2125-103KR41-PF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 434
Datasheet
10 mH Unshielded Wirewound Inductor 410 mA 3.41Ohm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
SL2125-103KR41-PF
DigiKey Part Number
445-3823-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL2125-103KR41-PF
Description
FIXED IND 10MH 410MA 3.41 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
550mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.41Ohm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.819" Dia (20.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)