SL1923-153KR26-PF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 64
Datasheet
15 mH Unshielded Wirewound Inductor 260 mA 7.1Ohm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
SL1923-153KR26-PF
DigiKey Part Number
445-3816-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1923-153KR26-PF
Description
FIXED IND 15MH 260MA 7.1 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
380mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.1Ohm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.740" Dia (18.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)