RLF10160T-680M1R2-D1
DigiKey Part Number
445-16646-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16646-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16646-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLF10160T-680M1R2-D1
Description
FIXED IND 68UH 1.2A 145.2 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 145.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLF10160T-680M1R2-D1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
145.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)