PCA11/5ER-U10S002 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 998
Datasheet
Capacitor Charger For Configurable (For DC/DC) SMPS Transformer 500Vrms Isolation Surface Mount
PCA11/5ER-U10S002
DigiKey Part Number
445-1661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA11/5ER-U10S002
Description
XFMR CAP CHAR CON DC/DC 3.8UH SM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
500Vrms
Manufacturer
TDK
Inductance @ Frequency
Parallel 3.8µH @ 10kHz, Series 136µH @ 10kHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.535" L x 0.362" W (13.60mm x 9.20mm)
Type
Configurable (For DC/DC)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Applications
Capacitor Charger
Footprint
0.535" L x 0.512" W (13.60mm x 13.00mm)