NLV25T-120J-PFD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
12 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 150 mA 3.8Ohm Max 1008 (2520 Metric)
NLV25T-120J-PFD
DigiKey Part Number
NLV25T-120J-PFD-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV25T-120J-PFD
Description
FIXED IND 12UH 150MA 3.8 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NLV25T-120J-PFD Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)