NLCV25T-1R0M-PFD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 475 mA 442mOhm Max 1008 (2520 Metric)
NLCV25T-1R0M-PFD
DigiKey Part Number
NLCV25T-1R0M-PFD-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLCV25T-1R0M-PFD
Description
FIXED IND 1UH 475MA 442 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NLCV25T-1R0M-PFD Models
Category
DC Resistance (DCR)
442mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
200MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)