MMZ2012D121BT000
DigiKey Part Number
445-MMZ2012D121BT000TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ2012D121BT000CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ2012D121BT000
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 500mA 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMZ2012D121BT000 Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz