MMZ1005S601AT000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 128.989
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 1.096.851
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 300mA 520mOhm
MMZ1005xxxxET000
MMZ1005S601AT000
DigiKey Part Number
445-172714-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1005S601AT000
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
520mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Obsolete
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz