MLZ2012N101LT000
DigiKey Part Number
445-9496-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9496-1-ND - Cut Tape (CT)
445-9496-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ2012N101LT000
Description
FIXED IND 100UH 140MA 3.5 OHM
Detailed Description
100 µH Shielded Multilayer Inductor 140 mA 3.5Ohm 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
MLZ2012N101LT000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
30mA
DC Resistance (DCR)
3.5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)