MLZ2012M1R5HTD25
DigiKey Part Number
445-181776-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-181776-1-ND - Cut Tape (CT)
445-181776-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ2012M1R5HTD25
Description
FIXED IND 1.5UH 700MA 140 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Multilayer Inductor 700 mA 140mOhm 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
MLZ2012M1R5HTD25 Models
DC Resistance (DCR)
140mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA