MLJ1608WR56JT000
DigiKey Part Number
445-174193-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174193-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174193-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLJ1608WR56JT000
Description
FIXED IND 560NH 400MA 520 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 nH Shielded Multilayer Inductor 400 mA 520mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLJ1608WR56JT000 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
520mOhm Max
Series
Q @ Freq
35 @ 25MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
170MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.94mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA