MLG1608B56NJT000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 21.570
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2
Datasheet
56 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 700mOhm Max 0603 (1608 Metric)
MLG1608B56NJT000
DigiKey Part Number
445-1501-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG1608B56NJT000
Description
FIXED IND 56NH 400MA 700 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MLG1608B56NJT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)