MLG1608B18NJTD25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Johanson Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18 nH Unshielded Multilayer Inductor 600 mA 320mOhm Max 0603 (1608 Metric)
MLG1608B18NJTD25
DigiKey Part Number
445-16341-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG1608B18NJTD25
Description
FIXED IND 18NH 600MA 320 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MLG1608B18NJTD25 Models
Category
DC Resistance (DCR)
320mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)