MLG0603S1N6BT000
DigiKey Part Number
MLG0603S1N6BT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG0603S1N6BT000
Description
FIXED IND 1.6NH 500MA 200 MOHM
Detailed Description
1.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 500 mA 200mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MLG0603S1N6BT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
4 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
9GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)