MLG0402Q3N6CT000
DigiKey Part Number
MLG0402Q3N6CT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG0402Q3N6CT000
Description
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.1 OHM
Detailed Description
3.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 180 mA 1.1Ohm Max 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
MLG0402Q3N6CT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
2 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)