MLG0402P20NHT000
DigiKey Part Number
MLG0402P20NHT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG0402P20NHT000
Description
FIXED IND 20NH 200MA 3 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 nH Unshielded Multilayer Inductor 200 mA 3Ohm Max 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLG0402P20NHT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
3Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
7 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)