MLG0402P11NHT000
DigiKey Part Number
MLG0402P11NHT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG0402P11NHT000
Description
FIXED IND 11NH 140MA 2.2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 nH Unshielded Multilayer Inductor 140 mA 2.2Ohm Max 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLG0402P11NHT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)