MLF2012A1R0M
DigiKey Part Number
445-8966-1-ND - Cut Tape (CT)
445-8966-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF2012A1R0M
Description
FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 80 mA 300mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF2012A1R0M Models
Category
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)