MLF1608E6R8KTA00
DigiKey Part Number
445-1023-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1023-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1023-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608E6R8KTA00
Description
FIXED IND 6.8UH 15MA 1.3 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Multilayer Inductor 15 mA 1.3Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MLF1608E6R8KTA00 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.3Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 4MHz
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
4 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)