MLF1608E5R6MTA00
DigiKey Part Number
MLF1608E5R6MTA00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608E5R6MTA00
Description
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.1 OHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Shielded Multilayer Inductor 15 mA 1.1Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MLF1608E5R6MTA00 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
34 @ 4MHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
4 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)