MLF1608E100JT000
DigiKey Part Number
445-175204-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175204-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175204-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608E100JT000
Description
FIXED IND 10UH 10MA 1.7 OHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Multilayer Inductor 10 mA 1.7Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MLF1608E100JT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2MHz
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)