MLF1608DR56MTD25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.105
Datasheet
560 nH Shielded Multilayer Inductor 100 mA 1.05Ohm Max 0603 (1608 Metric)
MLF1608DR56MTD25
DigiKey Part Number
445-16972-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608DR56MTD25
Description
FIXED IND 560NH 100MA 1.05 OHM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MLF1608DR56MTD25 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.05Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
170MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)