MLF1608A4R7KTA00
DigiKey Part Number
445-1021-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1021-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1021-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608A4R7KTA00
Description
FIXED IND 4.7UH 30MA 1.6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Multilayer Inductor 30 mA 1.6Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF1608A4R7KTA00 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
55MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)