MLF1005LR12KT000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 6.535
Datasheet
120 nH Shielded Multilayer Inductor 140 mA 590mOhm 0402 (1005 Metric)
MLF1005LR12KT000
DigiKey Part Number
MLF1005LR12KT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1005LR12KT000
Description
FIXED IND 120NH 140MA 590 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MLF1005LR12KT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
590mOhm
Mfr
Q @ Freq
10 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
400MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)