MLF1005LR12KT
DigiKey Part Number
MLF1005LR12KT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1005LR12KT
Description
FIXED IND 120NH 140MA 590 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Shielded Multilayer Inductor 140 mA 590mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
590mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
400MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)