MLF1005A1R0KT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Shielded Multilayer Inductor 10 mA 1Ohm Max 0402 (1005 Metric)
0402 Pkg
MLF1005A1R0KT
DigiKey Part Number
445-3514-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1005A1R0KT
Description
FIXED IND 1UH 10MA 1 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MLF1005A1R0KT Models
Category
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)