MHQ1005PR51HT000
DigiKey Part Number
445-175493-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175493-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175493-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005PR51HT000
Description
FIXED IND 510NH 70MA 10.2 OHM
Detailed Description
510 nH Unshielded Multilayer Inductor 70 mA 10.2Ohm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ1005PR51HT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
10.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
13 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
360MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)