MHQ1005P3N2ST000
DigiKey Part Number
MHQ1005P3N2ST000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005P3N2ST000
Description
FIXED IND 3.2NH 900MA 90 MOHM
Detailed Description
3.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 900 mA 90mOhm Max 0402 (1006 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ1005P3N2ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)