MHQ1005P2N1BT000
DigiKey Part Number
MHQ1005P2N1BT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005P2N1BT000
Description
FIXED IND 2.1NH 1A 60 MOHM SMD
Detailed Description
2.1 nH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 60mOhm Max 0402 (1006 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ1005P2N1BT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)