MHQ0603P9N1HT000
DigiKey Part Number
445-16911-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16911-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16911-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P9N1HT000
Description
FIXED IND 9.1NH 250MA 900 MOHM
Detailed Description
9.1 nH Unshielded Multilayer Inductor 250 mA 900mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0603P9N1HT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)