MHQ0603P1N9BT000
DigiKey Part Number
445-16802-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16802-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16802-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P1N9BT000
Description
FIXED IND 1.9NH 700MA 120 MOHM
Detailed Description
1.9 nH Unshielded Multilayer Inductor 700 mA 120mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0603P1N9BT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)