MHQ0603P1N2BT000
DigiKey Part Number
445-16781-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16781-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16781-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P1N2BT000
Description
FIXED IND 1.2NH 1A 80 MOHM SMD
Detailed Description
1.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 80mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0603P1N2BT000 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)