MHQ0402PSA2N1ST000
DigiKey Part Number
MHQ0402PSA2N1ST000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0402PSA2N1ST000
Description
FIXED IND 2.1NH 400MA 400 MOHM
Detailed Description
2.1 nH Shielded Multilayer Inductor 400 mA 400mOhm Max 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0402PSA2N1ST000 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant
8GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)