MHQ0402P3N6CT000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
3.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 200 mA 500mOhm Max 01005 (0402 Metric)
MHQ0402P3N6CT000
DigiKey Part Number
MHQ0402P3N6CT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0402P3N6CT000
Description
FIXED IND 3.6NH 200MA 500 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ0402P3N6CT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Inductance
Supplier Device Package
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)