MEM1005PP251T001
DigiKey Part Number
445-174941-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174941-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174941-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEM1005PP251T001
Description
FILTER LC(PI) 250MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel 350 mA 0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEM1005PP251T001 Models
Category
Attenuation Value
30dB @ 700MHz ~ 3GHz
Manufacturer
TDK
Current
350 mA
Series
ESD Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Type
Low Pass
Voltage - Rated
10V
Filter Order
3rd
Mounting Type
Surface Mount
Technology
LC (Pi)
Package / Case
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Number of Channels
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Center / Cutoff Frequency
250MHz (Cutoff)
Height
0.016" (0.40mm)