LTF5022T-100M1R4-LC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6.030
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 160mOhm Max Nonstandard
LTF5022T
LTF5022T-100M1R4-LC
DigiKey Part Number
445-6190-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTF5022T-100M1R4-LC
Description
FIXED IND 10UH 1.7A 160 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTF5022T-100M1R4-LC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)