LTF4022T-1R2N-D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 427
Datasheet
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 28mOhm Max 2-SMD
LTF4022T-1R2N-D
DigiKey Part Number
445-16204-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTF4022T-1R2N-D
Description
FIXED IND 1.2UH 3.3A 28 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LTF4022T-1R2N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
28mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)