LTF3020T-100M-D
DigiKey Part Number
445-16188-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16188-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16188-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTF3020T-100M-D
Description
FIXED IND 10UH 820MA 260 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 820 mA 260mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTF3020T-100M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
590mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)