HF2836-562Y2R5-T01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 1.459
Datasheet
Similar
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 7.388
Datasheet
Image for HF2836-562Y2R5-T01 is not available
HF2836-562Y2R5-T01
DigiKey Part Number
HF2836-562Y2R5T01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HF2836-562Y2R5-T01
Description
CMC 2.5A 2LN TH
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.5A DCR 130mOhm
Category
Current Rating (Max)
2.5A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
130mOhm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 120°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.201" L x 0.866" W (30.50mm x 22.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.417" (36.00mm)