GLF1608T4R7M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 18.485
Datasheet
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 220 mA 550mOhm 0603 (1608 Metric)
GLF1608T4R7M
DigiKey Part Number
445-3153-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GLF1608T4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 220MA 550 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GLF1608T4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
70mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
550mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)