FK14X7R2E102KN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 275
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 882
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 1.456
Murata Electronics
In Stock: 0
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK14X7R2E102KN020
DigiKey Part Number
445-4308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X7R2E102KN020
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK14X7R2E102KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)