FK14X7R1H474KR006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1.192
Datasheet
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK14X7R1H474KR006
DigiKey Part Number
FK14X7R1H474KR006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X7R1H474KR006
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FK14X7R1H474KR006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)