FK14X5R1C155KN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.445
Datasheet
1.5 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK14X5R1C155KN020
DigiKey Part Number
445-8292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X5R1C155KN020
Description
CAP CER 1.5UF 16V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FK14X5R1C155KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)